Prezident İlham Əliyev: “Biz ən başdan, müstəqilliyimiz bərpa ediləndən bəri olduğumuz yerdəyik”.
Azərbaycan beynəlxalq aləmdə özünün mövqeyi var. Azərbaycan öz mövqeyini həm bölgədə, həm beynəlxalq aləmdə bildirir. Atılan addımlar Azərbaycan xalqının rifahına xidmət edir. Uğurlu perspektivlər üçün dövlətimzi daimi irəli addımlayr. Bu baxımdan Azərbaycanın gələcək inkişafı və fəaliyyətinin daha da uğurlu olacağına mütləq əminliyimiz var. Azərbaycan öz bütün əhdlərinə sadiq olan bir ölkədir. Və ölkəmizin beynəlxalq əməkdaşlıq məsələsi xüsus olaraq burada qeyd olunmalıdır. Məhz bunun sayəsində Azərbaycan artıq dünyanın diqqətindədir. Prezident İlham Əliyev Davosda Çinin CGTN telekanalına verdiyi müsahibədə bildirib ki, Azərbaycan Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunda etibarlı mövqe tutur: “Biz ən başdan, müstəqilliyimiz bərpa ediləndən bəri olduğumuz yerdəyik. Azərbaycan güclü iqtisadiyyat, yeri gəlmişkən, özünü təmin edən iqtisadiyyat qurdu. Ümumi daxili məhsula nisbətdə xarici borcun səviyyəsi cəmi 6,9 faizdir. Buna əsaslanaraq regionda bağlantılar yaradan genişmiqyaslı layihələr həyata keçirmişik və aid olduğumuz Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunda etibarlı mövqe tutmuşuq. Əlbəttə ki, milli maraqlarımızı, həyat tərzimizi və müstəqil siyasətimizi qəti şəkildə müdafiə etmişik və çoxlu uğur qazanmışıq. Dünya xəritəsində nisbətən yeni olan Azərbaycanın öz milli maraqlarını müdafiə edən və bütün dünyada yaxşı əlaqələr quran ölkə kimi nümunəsi onu göstərir ki, cəmiyyətdə sabitlik, birlik varsa, siz öz maraqlarınızı müdafiə edə bilərsiniz.
Hədəf Azərbaycanın dünyanın siyasi və iqtisadi xəritəsində öz yerini tutmasından ibarət idi. Təxminən 200 ölkəni bir araya gətirən İqlim konfransına ev sahibliyi etmək böyük çağırış, böyük məsuliyyət, eyni zamanda, böyük nailiyyət idi. Azərbaycanın şaxələnmiş xarici siyasətinin daha bir nümayişi ondan ibarət idi ki, namizədliyimizi təqribən 200 ölkə və beynəlxalq təşkilat yekdilliklə dəstəklədi.
Bundan əvvəl 120 ölkəni birləşdirən, BMT Baş Assambleyasından sonra ikinci böyük beynəlxalq təsisat olan Qoşulmama Hərəkatına 4 il ərzində uğurla sədrlik etdik. Bu onu göstərir ki, dostluğa, əməkdaşlığa, heç bir ölkənin daxili işlərinə qarışmamağa əsaslanan siyasətimiz həqiqətən də beynəlxalq arenada dəstəklənir”. Cənab Prezidentin bu fikirlərinə Azərbaycan Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunda strateji bir mövqeyə malik olduğu bir daha aydın şərh olunub. Bu ölkə, enerji resursları, ticarət yolları və coğrafi mövqeyi ilə önə çıxır. Eyni zamanda, Azərbaycanın siyasi və iqtisadi əlaqələri, regional təhlükəsizlik və əməkdaşlıq məsələlərində də əhəmiyyətli rol oynayır. Xəzər dənizinin sahilində olması, enerji resurslarının ixracı üçün mühüm dəhlizlər təmin edir, bu da onun regional və beynəlxalq əhəmiyyətini artırır.
Azərbaycan, Asiya ilə Avropa arasında bir körpü rolunu oynayır. Bu, ticarət və nəqliyyat marşrutlarının inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır. Ölkəmiz Xəzər dənizində zəngin neft və qaz ehtiyatlarına malikdir. Bu resurslar, regionda enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və Avropaya enerji tədarükü üçün əhəmiyyətlidir. Azərbaycanın strateji mövqeyi, regiondakı münaqişələrin azaldılmasına və əməkdaşlığın inkişafına töhfə verə bilər. Ölkə, müxtəlif regional və beynəlxalq təşkilatlarda aktiv iştirak edərək, sabitliyin təmin olunmasına çalışır. Azərbaycanın ərazisi, İpək Yolu kimi tarixi ticarət yollarının modern versiyalarının keçdiyi yerdir. Bu, iqtisadiyyatın diversifikasiyası və beynəlxalq ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi üçün imkanlar yaradır. Azərbaycanın geosiyasi mövqeyi, NATO və digər beynəlxalq təhlükəsizlik təşkilatları ilə əməkdaşlığı artırır, bu da regionda hərbi balansı qorumağa kömək edir. Bu amillər Azərbaycanın Cənubi Qafqaz və Xəzər regionundakı etibarlı mövqeyinin əhəmiyyətini artırır.
Prezident İlham Əliyev müsahibədə Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzvülüyü məsələsinə də toxunub: “Ümumdünya Ticarət Təşkilatına daxil olmaq böyük bir prosesdir. Azərbaycan hələ də Ümumdünya Ticarət Təşkilatının üzvü deyil, baxmayaraq, uzun illərdir, bir neçə onilliklərdir ki, danışıqların aktiv mərhələsindədir. Bu prosesin məntiqi yekunlaşmamasının səbəbi sırf proteksionizm, ikili standartlar, tariflərdir – bütün bunlar Ümumdünya Ticarət Təşkilatının təməl dəyərlərinə ziddir. Bu ölkələr öz bazarlarını qorumaq üçün tarifləri tətbiq edir, proteksionizm üsullarından istifadə edirlər və bu da Ümumdünya Ticarət Təşkilatının prinsiplərinə tamamilə ziddir.
Buna görə də danışıqlar prosesindəyik. Lakin, eyni zamanda, üstünlükləri və zəif tərəfləri ciddi qiymətləndiririk. Narahat edən məqamlardan biri indi müzakirə etdiyimiz mövzudur. Digəri isə ondan ibarətdir ki, sənayemiz və ixrac potensialımız bunun üçün yaxşı hazır olmalıdır. Çünki bu vaxtadək ixracın əsas hissəsi qazıntı enerji növləridir. Bunun üçün Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olmaq lazım deyil. Ölkə əmtəələrini bazarda satır.
Beləliklə, bazarlarını bütün dünyaya açmaqla Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv ölkələr rəqabəti artıracaq. Lakin, eyni zamanda, onlar yerli istehsalçıların maraqlarına ziyan vura bilərlər. Beləliklə, bu prosesi balanslaşdırırıq və gələcək danışıqlar prosesində maksimum müsbət şərtləri əldə etməyə çalışırıq. Artıq Azərbaycanın iqtisadiyyatı özünü təmin edir. ÜDM-ə münasibətdə ən aşağı səviyyəli xarici borcumuz var. Konvertasiya oluna bilən valyuta ehtiyatlarımız xarici borcu 14 dəfə üstələyir. Beləliklə, hər hansı əlavə bir imtiyaz lazım deyil. Malik olduqlarımızı itirmək istəmirik. Lakin, eyni zamanda, təşkilata qoşulma ilə bağlı bütün təkliflərimiz, – istər ikitərəfli əlaqələr istiqamətində ölkələrlə danışıqlar prosesində, istərsə də ümumilikdə təşkilatla bağlı, – qəbul olunarsa, hesab edirəm ki, proses daha da rəvan gedər”. Qeyd olunduğu kimi, ölkəmiz bu təşkilata daxil olmaq üçün danışıqlar aparır. ÜTT-yə üzvlük, ölkələrin ticarət siyasətlərini beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmasını və ticarət mühitini daha da açıq etməsini tələb edir. Bu proses bir neçə il davam edə bilər, çünki müxtəlif iqtisadi və hüquqi tələblərə cavab vermək lazımdır.
Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) üzv olması əhəmiyyətlidir. Çünki ÜTT üzvlüyü, ölkənin beynəlxalq ticarət sistemində iştirakını artırır, digər ölkələrlə ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə imkan yaradır. Bu təşkilata üzv olmaq, xarici investorlar üçün daha etibarlı mühit yaradır. Bu, Azərbaycanın iqtisadiyyatına yeni investisiyaların cəlb edilməsinə kömək edə bilər. ÜTT, üzv ölkələr arasında ticarət müqavilələrinin bağlanmasını asanlaşdırır və bu da Azərbaycanın məhsullarının beynəlxalq bazarlara çıxışını artırır. Ticarət imkanlarının genişlənməsi, Azərbaycanın iqtisadiyyatının neftdən asılılığını azaltmağa və daha diversifikasiya olunmuş sektorlara yönəlməyə şərait yaradır. ÜTT-yə daxil olmaq, Azərbaycanın qlobal iqtisadiyyata inteqrasiyasını sürətləndirir və ölkənin beynəlxalq ticarət sistemindəki mövqeyini gücləndirir. Bütün bunlar Azərbaycanın iqtisadiyyatını gücləndirmək və beynəlxalq səviyyədə daha fəal rol oynamaq üçün vacibdir.