Əlbət ki, İmişlidə baş vermiş hadisə son dərəcə böyük bir faciədir. Əsas da ortalıqda ölüm faktı var deyə. Bir anlıq özünü o günahsız körpələrin valideynlərinin yerinə qoyursan və adamı həqiqətən dəhşət bürüyür. Uşağı səhər o başdan sağ-salamat məktəbə yola salasan və az sonra belə xəbər gəlsin… Ağır dərddir. Gerçəkdən! Tanrı yerişi hələ də gözümüzün önündən getməyən balalara qəni-qəni rəhmət eləsin. Gözü yaşlı qalan ata-analara isə səbr versin!
Bildiyim qədər artıq rayon Prokurorluğunda hadisə ilə bağlı cinayət işi açılıb və ilkin istintaq hərəkətləri aparılır. Üstəlik, heç şübhəm yoxdur ki, bu faciənin baş verməsində günahı olan hər kəs tamı-tamına cəzasını alacaq.
Amma və lakin!
Dünəndən etibarən, bir də… radikal qanadı təmsil edən siyasi şoumenlər özlərinə “əl qatıblar” və vəziyyətdən dövlətə, Azərbaycan polisinə qarşı istifadə etməyə çalışırlar. Niyə? Məncə niyəsi hamıya məlumdur…
Bəli, onlar sürücülük vəsiqəsi olmadan maşın sürən, yol hərəkəti qaydalarını ən ağır formada pozan, hadisənin baş verməsində əsas günah sahibi olan adam barəsində kəlmə də olsun danışmırlar. Onlar əsl həqiqətin üzə çıxmasını qətiyyən istəmirlər. Onlar, inanın, heç baş verən faciənin miqyasını belə anlamırlar, üzüntüsünü belə dərk etmirlər.
Elə əsl dəhşət də budur!
Hamıya, hər şeyə, hətta faciələrimizə də vasitə kimi baxmaq.
İnsanların göz yaşından bəhrələnməyə çalışmaq, bu dəmdə də janqlyorluq, fürsətcillik etmək, mövzunu namərdcəsinə kontekstdən çıxarmaq və tam başqa məcaraya yönəltmək..