“Son dövrlərdə Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə fəal iştirakı Azərbaycanın qlobal siyasətdə artan rolunun bariz göstəricisinə çevrilmişdir. Xüsusilə Münhen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı, Serbiyaya səfəri və Vaşinqtonda sülh təşəbbüsləri çərçivəsində keçirdiyi görüşlər ölkəmizin həm regional, həm də qlobal miqyasda nüfuzunun yüksəldiyini açıq şəkildə nümayiş etdirir”.
İctimai.az “Ölkə.az”a istinadən xəbər verir ki, bu sözləri Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında çıxışı zamanı Milli Məclisin Gənclər və idman komitəsinin sədri Şahin İsmayılov deyib.
Prezidentin Serbiyaya rəsmi səfərinə toxunan deputat qeyd edib ki, bu səfər təkcə iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi deyil, həm də Azərbaycanın Balkan regionunda artan diplomatik fəallığının göstəricisidir: “Serbiya Avropada mühüm geosiyasi mövqeyə malikdir və bu ölkə ilə strateji tərəfdaşlıq Azərbaycanın Avropa məkanında təsir imkanlarını genişləndirir. Enerji, investisiya, nəqliyyat və müdafiə sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi Bakı ilə Belqrad arasında uzunmüddətli strateji əlaqələrin formalaşdığını göstərir. Bu isə Azərbaycanın yalnız enerji ixracatçısı deyil, həm də etibarlı siyasi tərəfdaş kimi qəbul edildiyini sübut edir.
Üçüncü mühüm istiqamət Prezident İlham Əliyevin Vaşinqtonda Sülh Şurasında iştirakı ilə bağlıdır. ABŞ paytaxtında keçirilən görüşlər Azərbaycanın qlobal diplomatiyada daha fəal rol oynadığını nümayiş etdirir. Xüsusilə post-münaqişə dövründə regionda dayanıqlı sülhün təmin olunması, kommunikasiya xətlərinin açılması və əməkdaşlıq mühitinin yaradılması istiqamətində Azərbaycanın təşəbbüsləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən diqqətlə izlənilir. Prezident İlham Əliyevin bu platformalarda çıxışları Azərbaycanın sülh gündəmini irəli aparan ölkə kimi təqdim olunmasına xidmət edir”.